Spam Nedir? Zarar Verir Mi?

Spam Nedir? Zarar Verir Mi?
Spam internet üzerinde aynı içeriğin kopyasının, bu içeriği alma talebinde bulunmamış kişilere, uyarıların gitmesidir. Genellikle ticari reklam niteliği taşımakta ve bu reklamlar çoğunlukla güvenilmeyen ürünleri kapsamaktadır. Spam gönderici tarafından çok küçük bir meblağ ile yapılabilirken, yüksek meblağlarda mali yük ise alıcı ve taşıyıcılara kalmaktadır.
Youtube Spam Nedir?
Videoların benzer, yorum ve özel mesajlarda istenmeyen ve tekrarlanan içerik yayınlamaktır. Başka bir değişle kullanıcıyı Youtube üzerinden uzaklaştırmak, başka bir siteye yöneltmek Youtube’un spam politikasını ihlal etmektedir. Ayrıca oluşturduğunuz kanalda çok sayıda tekrarı olan videolar ve yeniden yayınlamak da uygun görülmemektedir. Diğer kullanıcıların kanalları üzerinden kazanım sağlamak da yine spam uyarısı anlamına gelmektedir. Bu tür durumlarda ise Youtube Telif Hakkı İhlali yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra pornografik, kötü amaçlı yazılımlar ya da topluluk kuralların ihlal eden içeriklerde Spam olarak geçmektedir.
Otomatik Sistemler
Buna yapay trafik spamı da diyebiliriz. Otomatik sistemlerden faydalanarak içeriklerinizin amacını bilmeyen kullanıcılara video sunmak, görüntüleme, yorum ve beğenileri yapay bir şekilde arttırmak Youtube şartlarına aykırıdır. Fakat Youtube kullanıcılarının çoğu SMM Panel hizmetlerinden yararlanarak izlenme sayısını arttırmış durumdadır ve Youtube’da yasak olmasına rağmen birçok kullanıcıya göz yummaktadır.
Doğal olarak diğer kullanıcıların yani youtube üzerinde üst sıralarda olmak isteyen kişilerin, markaların youtube izlenme satın almaktan başka çaresi de bulunmamaktadır. Şu an ünlü olan ve aramalarda en üstte çıkan videoların hemen hemen hepsi otomatik sistemler sayesinde o denli izlenmeye sahiptir. Örnek vermek gerekirse, dünya üzerinde tüm milletlerce tanınan, hemen hemen dünyanın her yerinde konser vermiş bir sanatçı ile Türkiye’nin sınırlarına çıkamamış sadece Türkiye tarafından bilinen bir şarkıcının izlenme oranları Youtube üzerinde aynıdır. Fakat Google arama motoru üzerinden kimin ne denli fazla arandığı görülmektedir. Tüm dünya tarafından bilinen sanatçı neredeyse her ülke tarafından aranmış ne kadar arandığı da sayı ile belirtilmektedir. Aynı zamanda Türk şarkıcının da ne denli arandığına ve izlendiğine bakıldığında bu oranların çok düşük miktarlarda sadece kendi ülkesi sınırlarında arandığını sayı ile görebilmekteyiz. Bu demek oluyor ki otomatik bir sistem kullanılarak izlenme sayısı arttırılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi. *