Youtube Algoritması Nasıl Çalışır?

Youtube Algoritması Nasıl Çalışır

Bir sorunun çözülmesi için izlenen ya da tasarlanan yol olarak tanımlanan algoritma; Youtube içinde önemlidir. Youtube algoritmasında insanların sorun olarak gördüğü ve çözmeye çalıştığı problem, Youtube kanalına yüklenen videonun izlenme oranını arttırmak, abone sayısını arttırmak ve yüklenen videoların beğeni oranlarını arttırmaktır. Bu nedenle Youtube algoritması nasıl çalışır? Konusunu araştırıp, gerekli bilgileri bir araya getirip çözüm oluşturmak gerekmektedir. Aslında Youtube algoritması videoların izlenme ve beğeni oranına göre belirlenmektedir. Yani Youtube izlenme için önemli olan konular, insanlar neleri izlediği veya izlemediği. İzlenen videonun izlenme süresi. Video izlenme sırasında insanların harcadığı süre. İzleyen kişilerin beğendikleri veya beğenmedikleri videolar hakkında geri bildirim. Tüm bunların bir araya gelmesi ile Yotubetarafından önerilen videolar sürekli farklılık göstermektedir.

Youtube Yüklenen Videolar

Youtube algoritmasındaki büyük değişim 2012 de gerçekleşmiştir. Bu tarihten sonra videoların izlenme süreleri önemli konular arasında yer almaya başlamıştır. Karmaşık olan Yotube algoritmasını çözmek kanal sahipleri için zor konulardan biridir. Bu nedenle yüklenen videoların Youtubeizlenme oranının artmasını sağlamak gerekmektedir. Youtebealgoritması nasıl çalışır? Bilgisayar tarafından otomatikbelirlenen önerilen videolar insanların izleme oranına göre belirlenmektedir. Görüntüleme sayısından sonra Youtubealgoritması için önemli olan bir diğer konu videonun izlenme süresidir. İzlenme süresinin çok olması videonun beğenilmesini ifade etmektedir. Youtube sistemi izlenme süresini otomatik belirlemektedir. Bu doğrultuda en popüler videolar belirlenmektedir.

Yüklenen Videoların Dikkat Çekmesi İçin

Youtube’ye yüklenen videoların izlenme sayısını arttırmak için, ilk başta insanların dikkatini çekecek videolar olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu videoların kalitesi önemlidir. Yüklenen videoların izleyici tarafından net izlenmesi gerekmektedir. Diğer youtuberleri takip edip, kendi eksiklikleri tamamlamak önemli kriterlerden biridir. Yüklenen videoların ilk bakışta dikkat çekmesi için seçilen resim önemlidir. Video etiketi insanların dikkat ettiği konular arasındadır. Doğal yöntemlerin yapılmasının ardından elde edilemeyen Youtube başarısına, ek olarak abone satın alma işlemi yapılabilmektedir. Farklı paketler ve fiyatlar halinde internet sitesi üzerinden satın almak mümkündür. Böylece Youtube izlenme oranını yükseltmek mümkündür. Aslında bu detaylar Youtube algoritması nasıl çalışır? Sorusuna cevap olarak verilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi. *